Ózon sterilizálás,fertőtlenítés.

                                           Iongenerátoros légtisztítás.

Tulajdonságai:

Az ózon és az oxigén egymás allotróp módosulatai. Az ózon szúrós szagú, mérgező gáz. Standard hőmérsékletenés nyomáson, (nagy tömegben) halványkék árnyalatú. -112 °C alatt sötétkék folyadék, -193 °C alatt sötétkék kristály. Az egyik legerősebb oxidálószer. Instabil: közönséges oxigénmolekulára (O2) és egyatomos, rendkívül reagens, úgynevezett nascensz oxigénre bomlik. Ha oxidálható anyagokkal érintkezik, a bomlás már alacsony hőmérsékleten is robbanásszerű. Rendkívül mérgező. Toxikus hatását elsősorban a telítetlen zsírsavak oxidatív bontása okozza, ami különösen E-vitamin-hiány esetén erőteljes. Szagát – ami még 500 ezerszeres hígításban is érezhető – rendszerint a klóréhoz hasonlónak találják, de koncentrációjától függően szegfű, széna, kén-dioxid vagy nitrózusgáz illatúnak is érezhetjük.

Az ózon hasznos oldala Mire használhatják az ózont?

Vírusok, baktériumok, élesztő-szerű és fonalas gombák, protozoák inaktiválására Az immunrendszer aktiválására

Artériák, vénák és hajszálerek „tisztítására”,

vérkeringés élénkítésére

Gyulladáscsökkentésre a bőrfelületen

Bőrön keresztül fájdalomcsökkentésre

Autoimmun folyamatok megelőzésére és megszüntetésére (pl. · scleroderma)

A bőrön az allergiás reakciók gyors lecsökkentésére

A bőrben a hormonok és enzimek termelődésének normalizálására

Műtéti hegek és égési sérülések utáni hegek bőrfelületének regenerálására

Cellulitisz kezelésére

Egyes ekcémás panaszokra

Növekvő szemölcsök „megfékezésére”

Akne, kamaszkori bőrelváltozások kezelésére

Psoriasis bőrfelületi tüneteire

Fagyási sérülésekre

Vérszívók okozta csípésekre

Fekélyes sebek körüli bőrfelület kezelésére

Megerőltetett izmok regenerálására a bőrfelületen keresztül bejuttatva

Ipari felhasználása Használják vízkezelésre, szennyvíz és élelmiszer sterilizálására.

A vegyipar hasznosítja. Legújabb kísérletek alapján a fénykép-előhívásra használt folyadékok újrahasznosításánál is meglepően jó eredménnyel alkalmazható, továbbá ivóvíz tisztításnál a klórozás kiváltására is alkalmazzák.

Orvosi felhasználása:

A belőle felszabaduló naszcens oxigén erősen roncsoló hatású, ezért fertőtlenítőszerként (például ivóvíz fertőtlenítésére) használják. A baktericid (baktériumölő), virocid (vírusölő) hatás hátterében a szétváló ózonból keletkező aktív oxigén oxidáló hatása áll. Az ózon megbontja a baktériumoksejthártyáját, a foszfolipidek és lipoproteinek oxidálása által. Megakadályozza a gombák sejtnövekedését – bizonyos stádiumokban, a vírusok sejtekhez kapcsolódásának akadályozásával pedig a vírusok szaporodása ellen hat. A sejteket gyenge enzim bevonatuk sérülékennyé teszi a vírusok betörése ellen, de így egyben az oxidációra is érzékenyek lesznek. Az ózon aktív oxigén molekulája így eloxidálja és megtisztítja a testet a vírusos sejtektől, amiket a szervezet egészségesekkel pótol. Az ózon oxidálja a rosszindulatú sejtek külső lipid falát is. Keringési betegségek esetén az összetapadt vörösvérsejtek gátolják a vérkeringésta kis hajszálerekben, és csökkentik az oxigén-felszívódást is. Az ózon megszünteti az összetapadást, és helyreállítja az oxigén-szállító képességet. A szövetek oxigén-ellátása nő, mivel egyrészt nő a nyomás az artériákban, másrészt csökken a vér viszkozitása. Az ózon oxidálja a felesleges lerakódásokat az erekben, kitisztítja a véredényeket. Az ózon élénkíti az oxigén anyagcserét is. Stimulálja egyes tisztogató, sejtfal-védő enzimek képződését és az ATP termelődést is, aktiválja az immunrendszert, az interferonok termelődésének növelésével. Mióta az emberek rájöttek az ózon kedvező hatására, számos helyzetben alkalmazzák fertőtlenítésre, baktériumok és vírusok elpusztítására. Így derült fény arra, hogy az ózon hatásos a tályog, kólibaktérium, a pseudomonas fluorescens baktérium, a szalmonella megbetegedést okozó baktérium , a haemolitikus urémiás szindrómáért felelős baktérium, a kolerabaktérium, a hepatitis B vírus antigénje, a hepatitis A vírus antigénje, az A típusú influenza és a HIV elleni kezelésre. Mindezen baktériumok és vírusok ellen az ózon rendkívül gyors és hatásos ellenanyagnak bizonyult. A gyűrűs ózon az ózon egy elméletben létező módosulata. A normál ózontól eltérően, ami V alakú, a gyűrűs ózon alakja olyan, mint egy egyenlő oldalú háromszögé. Tulajdonságai ismeretlenek, csak elméleti jóslatok vannak e téren. Például energiatartalma nagyobb mint a normál ózoné. Kis mennyiségű gyűrűs ózon van magnézium-oxid kristályok felületén, ha azok levegőben vannak. Még nem állították elő nagyobb mennyiségben, de már megpróbálták lézerrel. Vannak találgatások arra vonatkozóan, hogy amennyiben a gyűrűs ózon előállítható nagyobb mennyiségben, és kellő stabilitást mutat[forrás?], akkor folyékony oxigénhez keverve nagyobb fajlagos tolóerejű rakéta üzemanyagot lehetne vele előállítani.

Az ózon hatása a szagokra:

Ha az ózon szagmolekulákkal találkozik, az extra oxigénatom reakcióba lép vele és azonnal elpusztítja, illetve teljesen oxidálja azokat. A reakció következtében a szagmolekula megsemmisül, az ózon oxigénné alakul. Az ózon kezelés alkalmazható bármilyen lakás, szoba, ház, iroda, üzlet, autó, hajó, lakókocsi belső terének a szagtalanítására. Eltérő sebességgel oxidálja a különböző illat és szag anyagokat, de például viszonylagosan alacsony koncentráció (0,01-0,04 ppm) már elég a dohos szag eltüntetéséhez. Hogyan hat az ózon a cigaretta füstre? Az Ózon megszünteti a fenol gázok által okozott irritációt. A fenol gázok, láthatatlan részei a dohány füstnek. Ezek a gázok okozzák azt a kényelmetlen érzést, amikor a bántó dohány füst "csípi" az ott tartózkodók szemét, és e mellett hosszan tartó, mindent átható kellemetlen szagot árasztanak. Az ózon teljes mértékben megszünteti a dohány füst szagot, és jóval hatékonyabb, mint a csupán látható részecskék kiszűrésére alkalmas elektromos légszűrők vagy a szagokat csak időlegesen elfedő illatosító spray-k. Az ózon mint szagtalanító vegyület legnagyobb előnye más eljárásokhoz képest, hogy a szag forrásának lebontásával képes véglegesen megszüntetni a szagot. A hatékonysága annak a függvénye, hogy az ózon milyen mértékben lép érintkezésbe a szagmolekulákkal.

Az ózon biológiai hatása:

Az ózon rendkívül erős oxidálószer, mely a biológiai molekulaszerkezeteket károsítja, a szerves kötésekben lévő szénatomok kettős kötéseinek megbontásával. A sejtmembránok telítetlen zsírsavaival, glikoproteinjeivel, glikolipidjeivel és aminósavjaival lép reakcióba. A hatás függ az ózon koncentrációjától, a behatás idejétől. A kettős szénatom kötések szétszakadása következtében az enzimek és fehérjék, de ugyanakkor a baktériumok, gombák és vírusok inaktiválódnak, fertőzőképességük megszűnik. A kettős kötések megbontásával a baktérium membránon keresztüli anyagcserét biztosító és a sejt reprodukciójához szükséges enzimeket blokkolja. A baktérium és gomba membránokkal és a vírus kapszidokkal ellentétben az emberi szöveteket csak tartós behatási idő után és csak korlátozottan károsítja. Ha a nemzetközi irodalmat áttekintjük, számos tudományos cikk foglalkozik az ózon csíraölő hatásával, és a gyógyászatban történő egyre szélesebb alkalmazásával.

Az ózon fertőtlenítő képessége és behatási ideje a legismertebb kórokozókra.

Az ózon hatása a penészgombákra:

Az ózon elpusztítja a penészgombák spóráit, megakadályozza ezzel a szaporodásukat. A kifejlett - látható - penészgombákkal szemben az ózon felületi hatást fejt ki és a növekedésüket gátolja. Rendszeres ózonkezelés a penészgomba számára ideális környezetben is képes visszatartani az elszaporodását. Fontos tudni, hogy a kezelés során a penész elpusztul porózussá válik, egyszerűen letörölhető de továbbra is látható marad, utólagos eltávolítást igényel. Ha az ózonos penészmentesítés után a környezeti tényezők még mindig fennállnak, a penész ismét kifejlődhet.

Az ózon hatása a baktériumokra és vírusokra:

Az ózon erős baktericid (baktériumölő), virocid (vírusölő) hatás hátterében a szétváló ózonból keletkező aktív oxigén oxidáló hatása áll. Az ózon megbontja a baktériumok sejthártyáját, a foszfolipidek és lipoproteinek oxidálása által: Egy ózon molekula érintkezésbe kerül a sejtfallal. Az érintkezés következtében létrejövő robbanásszerű oxidációs reakció következtében lyuk keletkezik a sejtfalon. A baktérium kezdi elveszti alakját, miközben ózon molekulák létrehoznak további lyukakat a sejtfalon. A másodperc tört része alatt több ezer ózon molekula ütközik a bakteriális sejtfalba és a sejt elpusztul. A vírus mikroszkopikus biológiai organizmus, amely nem sejtes szerveződésű és csak más élőlények sejtjeiben, parazitaként képes szaporodni. A vírus nukleinsavból (DNS vagy RNS) álló genomból és azt körülvevő proteinköpenyből, a kapszidból áll. Az ózonmolekulák a vírus kapszidjait károsítják, így azok képtelenek lesznek a sejt membránokhoz kötődni, továbbadni a fertőzést.

Az ózon hatása a poratkákra:

Az ózon gáz halmazállapotú és kétszer nehezebb mint a levegő, ezért beszivárog minden apró repedésbe, résbe a padlón, a szövetekbe, kárpitokba, az ágyneműk és a matrac belsejébe is. Rövid idő alatt elpusztítja az ezeken a helyeken élő különféle atkákat azzal, hogy roncsolja a légzőszervüket. Egyedülálló hatása a vegyszerekkel szemben, hogy az ózon oxidálja az atkák ürülékét is ami leginkább felelős a porallergia tünetek kiváltásáért. Az ózon nagyobb hatékonysággal pusztítja el az élősködőket mint más eljárások. Az eljárás teljesen vegyszermentes és veszélytelen az emberre. A hálószoba ózonfriss kezelésével ágynemű is friss illatú és higiénikus lesz.

 

 

Asztali nézet